نماد مجلس نمایندگان کشور چک
معرفی کشور چک

جمهوری چک (به چکی: Česká republika, Česko)  کشوری واقع در اروپای مرکزی و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است . این کشور در تاریخ اول ژانویه ۱۹۹۳ و به دنبال تقسیم کشور چکسلواکی سابق پدید آمد . پایتخت آن شهر پراگ است .
به سبب وجود نیروی کار فوق‌العاده ماهر ، این کشور به قدرت صنعتی کشورهای بلوک شرق سابق تبدیل شد . این کشور که در قلب اروپا واقع شده ، دارای تابستان‌های خنک و زمستان‌های سرد و مرطوب بوده ، و میزان بارندگی آن بسیار زیاد است . کشاورزی در اقتصاد کشور ، نقش مهمی به عهده دارد ، و عمده محصولات آن ، جو و چغندر قند می‌باشد . دامداری و جنگل‌داری نیز در این کشور متداول است .
از صادرات جمهوری چک ، می‌توان به سنگ آهن و زغال سنگ اشاره کرد . جمهوری چک ، هم اکنون ، در حال گذر از سیستم اقتصاد کمونیستی ، به سمت بازار آزاد و خصوصی سازی صنعت و کشاورزی است . در جمهوری چک بخش تقریباً وسیعی به نام ایالت سودتنلند وجود دارد که آلمانی نژاد هستند . نزدیک به یک سوم از این کشور را شامل می‌شود و در تمام نواحی چک به خصوص اطراف مرز با آلمان ساکن اند . سودتلند از ایالت تاریخی آلمان بود که در دوره حکومت رایش سوم برای مدتی به آلمان الحاق شد .
فرهنگ
مردم چک به زبان چکی سخن می‌گویند . اکثریت مردم این جمهوری بی‌دین‌اند . بعد از پراگ ، برنو ، پلزن ، استراوا و لیبه رتس از شهرهای مهم این کشورند . دانشگاه بزرگ چارلز دانشجویان بسیاری را از نقاط گوناگون جهان به این کشور کوچک کشانده ؛ از جمله دانشجویان زیادی از ایران که اکثراً در رشتهٔ پزشکی تحصیل می‌کند . کارخانه ماشین سازی شکودا ، صنعت تولید آبجو و الکل و کارخانه‌های تولید کریستال کمک بسیاری به اقتصاد پویای این جمهوری می‌کند . صنعت گردشگری و طبیعت زیبای این کشور سالانه جمعیت بسیاری را میهمان خود می‌کند .
ادبیات و هنر
فرانتز کافکا اگر چه آثارش را به آلمانی می‌نوشت اما همه عمر در پراگ و منطقه بوهمیا زندگی کرد .
واسلاو هاول نخستین رئیس جمهوری چک خود نمایشنامه‌نویس مشهوری است .
داوید چرنی مجسمه‌ساز جوان چک است که کارهایش اغلب جنجالی است .

چک در یک نگاه
معرفی اجمالی

زبان : -

دين : -

جمعيت : -

تعداد توریست : -

ساختار دولتی

پایتخت : پراگ

حکومت : -

تعطیل ملی : -

احزاب سیاسی : -

ساختار اقتصادی

واحد پول : -

شرکاء تجاری : -

کشاورزی : -

صنعت : -

رشد اقتصادی : -

ساختار ارتباطات

خط تلفن : -

همراه : -

کاربر اینترنت : -

شناسه اینترنت : -

سایت : -

ساختار جغرافیایی

مساحت : -

آب و هوا : -

همسایه ها : -

منابع طبیعی : -

اختلاف ساعت : -

ساختار حمل و نقل

خطوط نفت : -

زمینی : -

راه آهن : -

آبی : -

فرودگاه : -