نماد مجلس نمایندگان کشور مکزیک
معرفی کشور مکزیک

کشوری است در آمریکای شمالی . این کشور از شمال با ایالات متحده آمریکا و از جنوب شرقی با گواتمالا و بلیز هم ‌مرز است . همچنین اقیانوس آرام ، در غرب و جنوب ، خلیج مکزیک در شرق و دریای کارائیب در جنوب شرق آن را در برگرفته‌اند . این کشور با حدود ۲ میلیون کیلومتر مربع وسعت ، ۱۴افمین کشور وسیع دنیا و با حدود ۱۰۹ میلیون نفر جمعیت ، ۱۱افمین کشور پرجمعیت دنیاست . ۷۶٫۵٪ مردم آن مسیحی کاتولیک و ۳/۶درصد پروتستان هستند . زبان رسمی آنها اسپانیایی است .
پایتخت آن مکزیکوسیتی ، یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای دنیا است . اولین آثاری که از انسان در مسو آمریکا ( مکزیک کنونی ) به دست آمده متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است . مکزیک همچنین مهد یکی از مهمترین تمدن‌های باستان ، آزتک ، بوده ‌است . مکزیک در قرن ۱۶ میلادی توسط هران کورتس کشف شد و در سال ۱۵۱۹ تمدن‌های بومی مکزیک از سوی اسپانیایی‌ها مورد حمله قرار گرفتند . این کشور از سال ۱۵۲۱ تا جنگ‌های استقلال مابین ۱۸۲۱-۱۸۱۰ مستعمره اسپانیا بوده ‌است .
نام آغازین این کشور اسپانیای نو بود . اما پس از آن ‌که نام پایتخت آن را مکزیکوسیتی انتخاب کردند نام مکزیک که بر گرفته از زبان سرخ ‌پوستی ناهوآتل است را برای آن گزیدند . معنی مکزیک مشخص نیست اما به نظر برگرفته از mextli یا Mēxihtli است .
تاریخ
اولین آثاری که از انسان در آمریکای مرکزی به دست آمده متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است . در حدود ۹ هزار سال پیش سرخ ‌پوستان عهد باستان به کاشت ذرت روی آوردن از این اتفاق به عنوان یک انقلاب فرهنگی یاد شده ‌است . به مدت قریب به سه هزار سال اریدو امریکا و مسو امریکا ( از نخستین مناطق ایجاد تمدن بشری در مکزیک ) محل استقرار تمدن‌های پیشرفته موسوم به امریندیان ( آمریکایی - سرخ‌پوستی ) بودند .
اما در سال ۱۵۱۹ تمدن‌های بومی مکزیک از سوی اسپانیایی‌ها مورد حمله قرار گرفتند . اسپانیایی‌ها با توسل به سلاح‌های آتشین توانستند تمدن‌های ازتک ، مایا و اولمک را در مکزیک شکست دهند و این کشور را به تصرف خود درآورند . در سال ۱۵۲۱ نیز اسپانیایی‌ها با کمک تلاکسکالتک‌ها ، که از اصلی‌ترین دشمنان آزتک‌ها محسوب می‌شدند ، تنوچیتیتلان پایتخت ازتک‌ها را به تصرف خود درآوردند . تصرف پایتخت ازتک منجر به تحت‌الحمایگی مکزیک در سال ۱۵۳۵ شد ، از این پس مکزیک تحت‌الحمایه یا به تعبیری دیگر مستعمره اسپانیا شد .
مکزیک پرجمعیت‌ترین منطقه تحت‌الحمایه اسپانیا بود . پس از سه دهه استیلای امپراتوری اسپانیا ، سرانجام در سال ۱۸۱۰ استقلال مکزیک از اسپانیا اعلام شد . صدور اعلامیه استقلال منجر به یک دوره جنگ‌های طولانی میان نیروهای اسپانیا و مکزیکی‌ها شد . در نهایت در سال ۱۸۲۱ مکزیک رسماً به استقلال رسید و ایتوربیده به عنوان امپراطور این کشور بر تخت نشست .
دو سال بعد نیروهای انقلابی او را از قدرت بر کنار کردند و در سال ۱۸۲۴ قانون اساسی بر مبنای نظام حکومتی جمهوری در مکزیک تدوین شد . نام کشور را نیز از امپراتوری مکزیک به ایلات متحده مکزیک تغییر دادند . در سال ۱۸۳۵ تگزاس از این مکزیک اعلام استقلال می‌کند که این اتفاق منجر به نبرد آلامو و به دنبال آن جنگ آمریکا و مکزیک در بین سالهای ۱۸۴۶-۴۸ می‌شود . در سال ۱۹۱۰ به دنبال عدم رضایت مردم از دیاز منجر به انقلاب مکزیک می‌شود . در سال ۱۹۱۷ قانون اساسی جدیدی به تصویب می‌رسد و حزب ناسیونالیست انقلابی قدرت را در دست می‌گیرد .

مکزیک در یک نگاه
معرفی اجمالی

زبان : -

دين : كاتوليك 89% ، پروتستان 6%

جمعيت : 107,449,525

تعداد توریست : -

ساختار دولتی

پایتخت : مكزيكو

حکومت : جمهوري فدرال

تعطیل ملی : 16 سبتامبر

احزاب سیاسی : 7

ساختار اقتصادی

واحد پول : پسو

شرکاء تجاری : -

کشاورزی : -

صنعت : صنايع غذايي و مشروب ، تنباكو ، صنايع شيميايي، نفت ، پوشاك

رشد اقتصادی : 3%

ساختار ارتباطات

خط تلفن : 19.512 ميليون

همراه : 38,451,100

کاربر اینترنت : 16,995,400

شناسه اینترنت : .mx

سایت : 2,026,633

ساختار جغرافیایی

مساحت : 1,972,550

آب و هوا : -

همسایه ها : گواتمالا و آمريكا

منابع طبیعی : نفت ، نقره ، مس ، روي ، گاز طبيعي

اختلاف ساعت : -6

ساختار حمل و نقل

خطوط نفت : -

زمینی : -

راه آهن : 17562 كيلو متر

آبی : 2900 كيلو متر

فرودگاه : 1839