نماد مجلس نمایندگان کشور آمریکا
معرفی کشور آمریکا

ایالات متحدهٔ آمریکا (به انگلیسی : The United States of America و به اختصار : USA) کشوری در آمریکای شمالی ، و به پایتختی شهر واشنگتن دی‌سی است . آمریکا سومین کشور پر جمعیت دنیا و سومین کشور پهناور جهان است ، و از لحاظ نژادی و گوناگونی مردم ، متنوع‌ترین کشور جهان شناخته می‌شود . آمریکا با تولید ناخالص داخلی بیش از ۱۳٬۰۰۰ میلیارد دلار در سال و ۱۹٪ قدرت خرید جهان ، بزرگترین اقتصاد در میان کشورهای جهان را دارا است .
نظام حکومتی آمریکا در چارچوب قانون اساسی ، و بر اساس سیستم جمهوری فدرال بنیان نهاده شده ‌است . این کشور در سال ۱۷۷۶ میلادی (۱۱۵۵ ه.خ.) ، در پی اعلام استقلال و اتحاد ۱۳ مستعمرهٔ سابق بریتانیا شکل گرفت .
کشور آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس ، در غرب با اقیانوس آرام ، از شمال با کشور کانادا ، و از جنوب با مکزیک همسایه ‌است . این کشور از راه پایگاه دریایی گوانتانامو نیز مرز مشترک اندکی با کوبا دارد . آمریکا همچنین از طریق آلاسکا با روسیه مرز آبی دارد . به علاوه ، مجموعه‌ای از جزیره‌ها ، ناحیه‌ها ، و مناطق متعلق به آمریکا در سراسر جهان پراکنده‌اند .
ایالات متحده آمریکا پس از حضور در جنگ‌ جهانی اول و جنگ جهانی دوم ، قدرت اثرگذاری خود در جهان را گسترش داد . آمریکا به عضویت دائم شورای امنیت سازمان ملل در آمده ‌است و از بنیانگذاران پیمان نظامی ناتو محسوب می‌شود . و پس از فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد به عنوان یک ابرقدرت منحصر به فرد درآمد . شهروند ایالات متحدهٔ آمریکا را معمولاً «آمریکایی» می‌نامند .
نام «آمریکا» اقتباسیست از نام آمریگو وسپوچی جهانگرد و کاشف ایتالیایی که توسط یک نقشه ساز آلمانی در سال ۱۵۰۷ میلادی ثبت گردید . «ایالات متحده آمریکا» نیز در مدارک رسمی نخستین بار در یازدهم ژوئیه سال ۱۷۷۸ میلادی استفاده گردید و از آن زمان تا کنون جاری بوده است .
این کشور با نام‌های دیگری مانند ایالات متحدهٔ امریکا ، (افمریکا یا آمریکا) ایالات متحده ، اتازونی (برگرفته از واژهٔ فرانسوی États-Unis، به معنای ایالت‌های متحد) و (بطور عامیانه) ینگه دنیا نیز خوانده می‌شود .

آمریکا در یک نگاه
معرفی اجمالی

زبان : انگلیسی - اسپانیایی

دين : پرتستان - کاتولبک

جمعيت : 298444215

تعداد توریست : 36.5

ساختار دولتی

پایتخت : واشینگتن

حکومت : جمهوری فدرال دموکرات

تعطیل ملی : 4 جولای 1776

احزاب سیاسی : 4

ساختار اقتصادی

واحد پول : Dollar

شرکاء تجاری : کانادا - مکزیک - ژاپن - چین

کشاورزی : گندم - غله - میوه - سبزیجات - کتون - انواع گوشت - لبنیات - ماهی - محصولان جنگلی

صنعت : صادرات تکنولوژی - مشاوره - نفت - فولاد - قوای محرکه - مخابرات - شیمیایی - الکترونیک - صنعت غذایی - چوب

رشد اقتصادی : 3.5%

ساختار ارتباطات

خط تلفن : 268 000 000

همراه : 194 479 364

کاربر اینترنت : 203 824 428

شناسه اینترنت : .us

سایت : 195 138 696

ساختار جغرافیایی

مساحت : 9 631 420

آب و هوا : به علت وسعت کاملا متفاوت

همسایه ها : بین کانادا و مکزیک

منابع طبیعی : ذغال سنگ - فلزات - اورانیم - طلا - آهن - نفت - گاز - چوب

اختلاف ساعت : -5

ساختار حمل و نقل

خطوط نفت : 244 620

زمینی : -

راه آهن : 226 605

آبی : 6 447 638

فرودگاه : 14 858